Ciało ludzkie notorycznie jest podatne na doznawanie różnego rodzaju mniejszych oraz większych urazów. Niewielkie urazy, jakich zazwyczaj człowiek nawet nie dostrzega, noszą miano mikrourazów. Uważa się, iż w zasadzie każdy ruch czy nawet krok takie mikrourazy wywołuje. Niemniej jednak uwagę człowieka przykuwają uszkodzenia, które faktycznie można dostrzec i przede wszystkim poczuć.

Bark – część ciała mocno podatna na urazy

Ogromna ilość urazów dotyka barku oraz jego okolicy. Prawdę mówiąc, ciężko nawet się temu dziwić, wiedząc, jak istotną rolę w motoryce człowieka odgrywa staw ramienny. I chociaż potocznie staw ramienny nazywa się barkiem, trzeba ściśle wyjaśnić, iż jest to bez wątpienia największy staw kończyny górnej. Łączy on rękę z obręczą barkową, zaś dzięki niezwykłej budowie pozwala na wykonywanie rozmaitych ruchów o największym zakresie.

Niemniej jednak zgodnie z danymi medycznymi, staw ramienny jest jednym z najbardziej podatnych na urazy oraz uszkodzenia. Częściej kontuzjowany bywa wyłącznie staw kolanowy i skokowy, co ma jednak miejsce zazwyczaj w przypadku osób mocno aktywnych fizycznie.

Rodzaje urazów stawu ramiennego

Pośród możliwych urazów stawu ramiennego https://reha-kfz.pl/staw-ramienny-rehabilitacja-po-urazie/ wymienia się zwichnięcie, wybicie bądź wypadanie. Zwichnięcie barku oznacza, że powierzchnie stawowe przestały się stykać, zaś poszczególne elementy stawu zostały naderwane, zerwane bądź naciągnięte. Symptomy to intensywny ból, a także znaczne ograniczenie ruchomości stawu związane z obrzękiem bądź nawet zdeformowaniem. Co więcej, w skutek odniesienia poważnego uszkodzenia ciała pojawić może się krwiak bądź zasinienie. Sporadycznie natomiast zdarza się, że poszkodowany odczuwa drętwienie czy nawet pieczenie całej kończyny górnej.

Zobacz również  Nowoczesne centrum laryngologiczne we Wrocławiu

W przypadku odniesienie urazu stawu barkowego, nie należy postępować na własną rękę próbując go nastawiać. Najlepiej czym prędzej udać się do lekarza bądź do szpitala, gdzie odpowiedni specjalista zajmie się leczeniem.

Staw ramienny rehabilitacja

Rehabilitacja to całokształt działań podejmowanych w celu przywrócenia pełnej lub chociaż częściowej sprawności uszkodzonego fragmentu ciała. Jednak nie należy podejmować się ich samemu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, gdyż przeprowadzania nieodpowiednio dobranych ćwiczeń, może pogorszyć sytuację. Zatem najlepiej poczekać na zalecenia specjalisty. Jednakże jak może być przeprowadzana rehabilitacja stawu ramiennego?

Rehabilitacja może obejmować zakresem zespół ćwiczeń fizycznych, które stopniowo dawkowane będą polepszać stan organizmu poszkodowanego. Przykładem takich ćwiczeń może być rozciąganie ramion, które wolno wykonywać zarówno w pozycji siedzącej i leżącej. Innym ćwiczeniem, które można wykonywać w rozmaity sposób, jest rotacja zewnętrzna albo wewnętrzna ramienia.

Jednakże fizyczne ćwiczenia to nie jedyne rozwiązanie rehabilitacyjne. Metod przeprowadzania skutecznej rehabilitacji wyliczyć można wiele, aczkolwiek zalecanie ich stosowania jest ściśle dostosowane do rodzaju uszkodzenia. Na ten przykład krioterapia okaże się świetnym sposobem w przypadku uszkodzenia zwanego zamrożonym barkiem, podobnie jak laseroterapia. Z tą jednak drobną różnicą, że laseroterapia sprawdzi się także w przypadku takich uszkodzeń jak uszkodzenie wiązadeł barku czy złamanie obojczyka i kości ramiennej.

Czas trwania rehabilitacji ustalany jest przez lekarza specjalistę na podstawie obserwacji ewentualnej poprawy bądź jej braku.

Zobacz również  Jaki szampon wybrać do zniszczonych włosów?