Chęć poznawania nowych zakątków oraz spora emigracja zarobkowa, sprawiła, że transport międzynarodowy rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele osób korzysta z przewozów autokarowych, co przekłada się na regulacje prawne określające sposoby rozliczeń podatkowych oraz wymaganych uprawnień i licencji. Jak zatem wygląda to w praktyce?

 Niezbędne uprawnienia.

Transport międzynarodowy jest silną gałęzią przemysłu, co wiąże się również z uzyskaniem odpowiednich dokumentów do prowadzenia tego rodzaju działalności. Firma zajmująca się przewozem osób poza granicami Polski, musi uzyskać licencje na wykonywanie usług oraz zatrudniać kierowców z odpowiednimi uprawnieniami. Organem wydającym niezbędne dokumenty jest Główny Inspektor Transportu Drogowego. – podkreślają specjaliści Rhenus Logistics. Warto jednak pamiętać, że spedycja polska może uzyskać licencję na przewóz osób, jedynie w przypadku posiadania pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika krajowego. Licencje na wykonywanie transportu krajowego wydaje starosta, właściwy dla miejsca zarejestrowania firmy transportowej. Uzyskanie uprawnień wiąże się z dostarczeniem niezbędnych dokumentów rejestracyjnych firmy, a także ilości i rodzaju pojazdów oraz uprawnień zawodowych zawodowych osoby odpowiedzialnej za transport. Warto pamiętać, że przewóz osób bez ważnej licencji na wykonywanie tego typu usług wiąże się z nałożeniem sporych kar pieniężnych. Jak się okazuje wciąż nie brakuje chętnych do prowadzenia biznesu bez odpowiednich uprawnień, dlatego warto sprawdzić posiadane dokumenty zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług wybranego przewoźnika.

Kierowcy na cenzurowanym.

Przepisy dotyczące przewozu osób poza granicami Polski dotyczą zarówno licencji przewoźnika, jak i uprawnień poszczególnych kierowców. Posiadanie czynnego prawa jazdy, w przypadku przewozu do ośmiu pasażerów wystarczające jest prawo jazdy kategorii B, natomiast przy liczbie większej niż osiem pasażerów wymagane jest posiadanie kategorii D, to pierwsze z wymaganych uprawnień. Dodatkowo, warto pamiętać o świadectwie kwalifikacji zawodowej, które jest niezbędnym dokumentem w przypadku przewozu powyżej osiem pasażerów. Kierowca wykonujący przewozy osób w transporcie międzynarodowym musi posiadać również szereg dodatkowych umiejętności, niezbędnych do profesjonalnego wykonywania obowiązków. Znajomość trasy oraz języków obcych z pewnością ułatwi bezpieczne dostarczenie pasażerów, a także znacznie ułatwi rozwiązywanie problemów w nieprzewidzianych sytuacjach. Doświadczenie, zarówno w przewozie osób, jak i długoletnie w zawodzie kierowcy z pewnością jest sporym atutem, a przewoźnicy znacznie częściej szukają sprawdzonych kierowców, zwłaszcza do tak obłożonego przepisami transportu międzynarodowego jakim jest przewóz osób. Poza niezbędnymi licencjami i uprawnieniami ważne jest posiadanie przez przewoźnika ważnej polisy OC, która pozytywnie wpłynie na spokój i poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Wybierając przewoźnika, warto sprawdzić czy jest w pełni przygotowany do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Zobacz również  Top 5 najciekawszych trendów w wyposażeniu nowoczesnego biura