Kupując paski skórzane często nie poświęcamy uwagi jego klamrze. Okazuje się jednak, że dopasowując pasek do ubioru, często gryzie się ona z naszymi dodatkami. Wprowadza to do naszego wyglądu niepotrzebny chaos.

Klamra to bez wątpienia jeden z elementów pasków, który jest najczęściej pomijany. Kupując pasek głównie zwraca się  uwagę na jego kolor oraz szerokość. Zapięcia zazwyczaj schodzą na ostatni plan. Jest to jednak duży błąd. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolor klamry powinien pasować do… koloru naszych dodatków.

Czarny Skórzany Pasek z Tłoczeniem marki Betlewski
Jaką klamrę wybrać?

W stylizacjach oficjalnych z paskiem nie powinno się szaleć. Klamra powinna być elegancka oraz skromna. Rzucająca się w oczy i kolorowa nie zda w tym przypadku egzaminu. Najbardziej klasycznymi są te proste, w kształcie litery H. Zazwyczaj przypominają one prostokąt, jednak bywają także zaokrąglone. Mosiężne klamry to wyraz dobrego stylu oraz szyku. Z czasem mogą one (mosiężne klamry) zmienić kolor na śniady. Jednak zyskują tym na elegancji. Należy także pamiętać, że są one bardziej szykowne niż te srebrne, które wydają się być nowoczesne. Uniwersalny wygląd takich klamer sprawia, że pasują one niemal do każdego ubrania. Wszystko zależy jednak od okazji, na jaką zakłada się skórzany pasek.  W formalnych sytuacjach najlepiej postawić na klasyczny wygląd. Do eleganckiej stylizacji nie powinno zakładać się  paska z ozdobną oraz krzykliwą klamrą. Zepsuje to ubiór oraz narazi krytykę. Lepiej nie eksperymentować, a postawić na klasykę.

Zobacz również  Pasek skórzany czy parciany - który będzie lepiej pasował?

 

Jak dobrać skórzany pasek?

Fantazji można dać się ponieść wtedy, gdy dobiera się skórzany pasek  z klamrą na mniej oficjalną okazję. Nabijany ćwiekami pasek idealnie dopasuje się.  gdy strój będzie w stylu  rockowym. Srebrne lub złote ćwieki powinny jednak pasować do reszty dodatków, na przykład łańcuszka czy kolczyków. Bardzo zdobione paski przeznaczone są jednak dla młodszych osób. Dojrzała kobieta nie powinna nosić zbyt krzykliwych i kolorowych klamer. Decydując się na taki krok, ubiór będzie wydawał się śmieszny, a nie schludny. Wiek ma również znaczenie przy wyborze klamry.

Na rynku jest szeroki wybór skórzanych pasków dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie powinno stanowić to problemu. Wachlarz ciekawych klamer jest tak szeroki, jak wachlarz kolorów. Skupiając uwagę na klamrze, należy także pamiętać  o jej zapięciu. Istnieją klamry tradycyjne,  półautomatyczne oraz  automatyczne. Przykładowo, do eleganckiego, kobiecego garnituru powinno dobrać się klamrę tradycyjną. Do stroju bardziej casualowego, na przykład jeansów pasują wszystkie.

Najlepsza klamra to taka, która pasuje do stroju. Jednocześnie nie powinna wywoływać u nas dyskomfortu. Można wybierać wśród wielu modeli dlatego nie warto podejmować decyzji pochopnie. Żaden pasek do spodni, sukienki czy spódnicy nie może obyć się bez dobrze dobranej klamry. To przede wszystkim ten element rzuca się w oczy podczas pierwszego spojrzenia. Określa nasz styl oraz dopełnia całą kreację. Klamra powinna więc współgrać z całością, a nie być osobnym elementem.

Zobacz również  Styl boho - jak stworzyć stylizacje w tym stylu