Chcąc właściwie pielęgnować skórę, po kąpieli sięgamy po kosmetyki odżywiające, dzięki którym wygląda ona młodo i zdrowo. Na skórę po kąpieli możemy nakładać odżywczy balsam lub masło do ciała. Czym się różnią te preparaty? Które z nich są skuteczne?

Masło do ciała a balsam do ciała – czym się różnią?

Podstawowa różnica miedzy balsamem a masłem do ciała opiera się na konsystencji tych preparatów. Balsam jest raczej rzadki, płynny i lekki, a masło gęste, stałe i tłuste. Preparaty różnią się także działaniem. Masło shea czy kakaowe wzbogacone są o konkretne składniki pielęgnacyjne, których zadaniem jest dogłębne natłuszczenie i nawilżenie skóry, jej regeneracja oraz wzmocnienie warstwy hydrolipidowej. Balsam dba o nawodnienie naskórka, ale oddziałuje na skórę wyłącznie powierzchownie, nie przenika do jej głębszych warstw, więc nie może zadziałać regenerująco. Oczywiście pomoże suchej skórze, gdyż przenika do warstwy rogowej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Dla wielu osób ważne jest, że dobrze się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu, co zdarza się, gdy posmarujemy się masłem do ciała.

Balsam czy masło do ciała – co będzie dla nas lepsze?

Zarówno balsam, jak i masło mają swoje zalety, a przy doborze odpowiedniej pielęgnacji ciała należy w głównej mierze kierować się potrzebami oraz typem własnej skóry. Jeśli nasza skóra jest bardzo sucha, podrażniona i zniszczona, zastosujmy masło do ciała, które ma właściwości kojące i regenerujące. Kosmetyk nie tylko natłuści skórę, ale również, dzięki zdolnościom filmotwórczym, zapewnia wielogodzinną ochronę przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Masło zawiera o wiele więcej aktywnych biologicznie składników niż tradycyjne balsamy, dlatego też jest dobrym rozwiązaniem, gdy skóra jest sucha, piekącą i napięta. Dodawane do niego składniki (np. masło shea) odżywiają i regenerują skórę, a jednocześnie są dla niej bardzo bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że masło jest zazwyczaj mało wydajne, a ponadto smarowanie się w nim podczas upałów może być męczące. Balsamy starczają na dłużej, a poza tym szybko się wchłaniają. Sprawdzą się także jako kosmetyk po każdej kąpieli; także wtedy, gdy chcemy szybko się ubrać. Poza profilaktyką, także radzi sobie ze skórą suchą i napiętą. Te z dodatkiem drobinek złota nadadzą słonecznego blasku, a czasami wzbogaca się je także o filtry UV, dzięki czemu chronią przed szkodliwym działaniem promieni społecznych. Te wzbogacone o olejki eteryczne zapewnią jedwabistą miękkość oraz przyjemny zapach.

Zobacz również  Kuchnie świata - najciekawsze fakty

W sklepach znajdziemy całą gamą produktów do ciała, wśród których znajdziemy także balsam i masło do ciała. Kosmetyki mają swoje zalety i wady, a najważniejsze jest, by dobrać je odpowiednio do potrzeb swojej skóry.