Każdy właściciel puszystego czworonoga poleca karmę dla kota, którą lubi jego pupil. Informacje o tym, jak naprawdę powinno wyglądać kocie odżywianie, są już trudniej dostępne. Jeżeli chcemy karmić kota tym, co będzie dobre dla jego zdrowia i rozwoju, musimy wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować podczas wyboru karmy.

Zdrowa karma dla kota – co to znaczy?

Aby utrzymać naszego pupila w dobrej kondycji, musimy przede wszystkim dobrze go odżywiać. Absolutnie nie wolno podawać kotu resztek z naszego stołu. Ludzkie jedzenie może bowiem szkodzić czworonogom. Wybierając karmę dla kota, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, musi to być pożywienie mięsne, gdyż koty są mięsożercami. Białko pochodzące z mięsa powinno stanowić ponad połowę karmy, następne 25-30% powinny stanowić tłuszcze, a węglowodany nie powinny przekraczać 8%. W praktyce najlepiej wybierać karmy mięsne z niewielkim dodatkiem warzyw i owoców. Pamiętajmy też, aby czytać etykiety i rzeczywisty skład karmy, a nie sugerować się wyłącznie jej nazwą.

Mokra czy sucha karma dla kota?

Karmy mokre mogą stanowić podstawowy pokarm naszego zwierzaka. Produkty dobrej jakości zawierają od 70 do 80% mięsa, a więc zapewniają odpowiednią ilość białka, dostarczając także właściwe nawodnienie. Są smakowite i pachnące, a podgrzana mokra karma dla kota to prawdziwy przysmak. Poleca się podawanie tzw. karm bytowych, a nie filetowych, ponieważ te pierwsze zawierają w sobie również składniki z podrobów niezbędne do właściwego rozwoju czworonoga. Karmy suche to najtańszy rodzaj diety dla kotów, ale podawanie tylko takiego pokarmu nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż koty mało piją, a sucha karma nie dostarcza wody. Najlepszym rozwiązaniem jest więc podawanie zarówno karmy mokrej, jak i suchej. W wyborze suchych karm warto kierować się jak najmniejszą zawartością zboża oraz wysokim procentem mięsa w składzie. Pamiętajmy także o systematycznym uzupełnianiu miski z wodą. W sklepach zoologicznych kupimy także karmy specjalistyczne, które przepisuje weterynarz po zdiagnozowaniu u czworonoga konkretnego problemu zdrowotnego. W takim przypadku karma dla kota stanowi część procesu leczniczego i dostarcza organizmowi składników wspomagających walkę z chorobą.

Zobacz również  5 zalet życia we Wrocławiu

Ile razy dziennie podawać karmę dla kota?

Stały dostęp do miski z karmą dla kota nie będzie służył czworonogom. Podjadanie i ciągłe jedzenie sprawi, że kot przestanie czuć głód i będzie zbytnio się najadał, co może prowadzić do nadwagi, otyłości i wielu schorzeń wywołanych takim stanem organizmu. Karmę dla kota nakładajmy raz lub dwa razy dziennie, mniej więcej w takich samych porach. Smakołyki i przekąski powinny być stosowane z umiarem.

Wybierając karmę dla kota zwróćmy uwagę na jej skład. Odpowiednia zawartość mięsa i innych dodatków zapewni mu zdrowy rozwój i wysoką odporność, a my będziemy z dumą i miłością patrzeć na rozwój ukochanego czworonoga.