Nastrojowe dźwięki kolęd, bajkowe instalacje świetlne oraz wszechobecny zapach pierników – oto cechy charakterystyczne bożonarodzeniowych jarmarków. Organizatorzy niektórych targowisk oferują jednak znacznie więcej atrakcji, którzy przyciągają tłumy turystów. Sprawdźmy, które z nich warto zobaczyć.

Berlin – królestwo świątecznych jarmarków

Stolica Niemiec od lat słynie z organizowania bożonarodzeniowych jarmarków, które odwiedzają nie tylko turyści z sąsiednich krajów, ale także z całego świata. Pomimo tego, że atrakcji jest wiele i są one rozsiane w różnych częściach miasta, wokół każdej z nich gromadzą się tłumy, a przewodnicy doradzają przybyłym, by rozpoczynali zwiedzanie już w okolicach południa. Wieczorem, gdy nad jarmarkami unoszą się łuny światła z wielobarwnych iluminacji, turystów jest już tak wielu, że poruszanie się pomiędzy stoiskami pełnymi pierników i langoszy może być utrudnione. Co sprawia, że wszyscy chcą odwiedzić berlińskie kiermasze? Swoją sławę zawdzięczają one nie tylko bogatej ofercie handlowej, lecz przede wszystkim efektownym ozdobom i dodatkowym atrakcjom, tj. karuzele dla dzieci, diabelskie koła, lodowiska oraz monumentalne dekoracje. To wszystko sprawia, że niemieckie targowiska są interesującą propozycją dla turystów zainteresowanych zakupem świątecznych prezentów oraz tych, którzy chcieliby odbyć spacer pomiędzy stoiskami i poczuć magię świąt.

Jarmark Bożonarodzeniowy Berlin

Praga czy Budapeszt?

Bożonarodzeniowe kiermasze nie odbywają się wyłącznie w Berlinie, lecz także w wielu innych miastach – również u naszych czeskich sąsiadów. Nic więc dziwnego, że dla niektórych osób tradycją stało się już spędzanie jednego z grudniowych weekendów w Pradze. Podczas wizyty w tym mieście podziwiają wygląd urokliwych kamienic, a wieczorami zajadają się cynamonowymi ciasteczkami, które popijają miodem kupionym na jarmarku bożonarodzeniowym.

Zobacz również  Urlop w sezonie zimowym – jak najdalej od śniegu!

Z kolei wielbiciele zimowych spacerów doceniają starania władz Budapesztu, które co roku ozdabiają girlandami lampek słynne mosty oraz zabytki leżące w centralnej części miasta. Jeżeli wybierzemy się tam w grudniu, nie zapomnijmy jednak zobaczyć największej atrakcji, jaką jest bożonarodzeniowy kiermasz, który przykuwa wzrok bogactwem ręcznie robionej biżuterii, ozdób choinkowych i węgierskich specjałów.

Berlin, Praga i Budapeszt to niewątpliwie najczęstsze kierunki wojaży osób chcących poczuć świąteczną aurę, lecz coraz częściej muszą konkurować o laur pierwszeństwa z Kopenhagą, Wiedniem czy choćby Wrocławiem. Niewątpliwie warto porównać atrakcje oferowane przez te oraz inne miasta i przeznaczyć kilka grudniowych weekendów na zwiedzenie miejsc, w których można poczuć prawdziwą magię świąt.