Podróżowanie samolotem stało się dla większości z nas absolutnym standardem związanym już nie tylko z wakacyjnymi wojażami, ale także z pracą zawodową czy życiem rodzinnym i towarzyskim. Drogą lotniczą przebywamy już nawet dosyć krótsze dystanse, oszczędzając w ten sposób mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów. Dlatego dobra walizka na bagaż podręczny, czyli odpowiadająca swymi gabarytami wymogom linii lotniczych, jest dziś jednym z elementów naszego podstawowego ekwipunku.

Ile można wnieść na pokład?

Limit bagazu

Określenie „bagaż podręczny” bywa mylące – sugeruje, że możemy zabrać na pokład samolotu jedynie standardowe „podręczne” drobiazgi, takie jak książka, chusteczki higieniczne i podróżny zagłówek. Tymczasem dla wielu osób dopuszczalne gabaryty takiego bagażu stwarzają możliwość spakowania się w całości do jednej walizki czy plecaka, który możemy mieć stale przy sobie, unikając dodatkowych opłat lotniskowych, długiego oczekiwania na odbiór bagażu i ryzyka jego zagubienia. Standardowy maksymalny ciężar 10 kilogramów oraz wymiary 55 x 40 x 20 cm pozwalają na swobodne spakowanie się na krótki wyjazd, a osobom, które mimo to oddają większy bagaż do samolotowego luku, dają możliwość nieodpłatnego zabrania jeszcze większej ilości rzeczy.

Pakuj się z głową

By jednak spakować bagaż podręczny w sposób przemyślany i zgodny z przepisami oraz podróżować z nim wygodnie, niezbędna jest znajomość regulaminu konkretnego lotniska oraz… odpowiednia walizka czy torba o odpowiednich gabarytach, możliwie lekka, a przy tym funkcjonalna i estetyczna.

Dawniej podróżowaliśmy najczęściej z torbą na ramię, która jest tanią i łatwo dostępną opcją, ale ma sporo wad. Typowa sportowa torba jest dosyć nieporęczna i trudna w transportowaniu – dźwiganie około 10 kg na jednym ramieniu może okazać się torturą dla kręgosłupa, a potrącanie przechodniów na ulicy i współpasażerów oraz zahaczanie torbą o siedzenia w samolocie nie należy do przyjemności.

Walizka na bagaz

Walizka na bagaż podręczny – wygodna i funkcjonalna

W tej sytuacji najlepszym wyjściem może okazać się specjalna walizka na bagaż podręczny, zaprojektowana z myślą o podróżach samolotem. Ten model walizki oferuje już wielu producentów artykułów turystycznych i sprzętu podróżnego. Są to niewielkie, idealnie dostosowane do standardowych wymogów gabarytowych lotnisk walizki, które wyposażono we wszelkiego rodzaju nowoczesne udogodnienia i funkcjonalności znane z pełnowymiarowych walizek najnowszej generacji. Należą do nich między innymi dobrej jakości obrotowe kółka, dzięki którym z łatwością przetransportujemy nasz bagaż na i z lotniska, obudowa wykonana z wytrzymałego, odpornego na zarysowania i pęknięcia tworzywa, które jest jednocześnie wyjątkowo lekkie – cecha niezwykle istotna w przypadku regulowanych przez linie lotnicze ograniczeń wagowych, do których musimy się dostosować, wygodne uchwyty, a często także profesjonalne zabezpieczenia w postaci zamka szyfrowego. Funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze takiej niewielkiej walizki umożliwi nam spakowanie się w sposób zorganizowany i przemyślany, szybki dostęp do najbardziej potrzebnych w podróży drobiazgów oraz dowiezienie wszystkich naszych rzeczy w nienaruszonym stanie. Nowoczesny design: zaokrąglone brzegi, ciekawe struktury powierzchni i oryginalna kolorystyka, a często nawet inspirujące wzory to również znak charakterystyczny nowej generacji walizek, czyniący z tego tak dotąd drugoplanowego elementu wyposażenia podróżnika atrybut dobrego stylu.