Wybierając piżamę dla naszego dziecka najczęściej kierujemy się własnym gustem i upodobaniami. W zależności od wieku naszych pociech decydujemy się na różne fasony czy wzory. Jakie cechy powinna posiadać idealna piżama dla dziecka?

Komfort snu przy zmieniających się potrzebach

Jak powszechnie wiadomo sen ma ogromny wpływ i samopoczucie człowieka. W przypadku dzieci komfortowy sen to jeden z najważniejszych czynników prawidłowego rozwoju. Mając na uwadze ogromne znaczenie nocnego odpoczynku warto zapewnić dziecku wygodną pidżamę, dostosowaną do jego wieku. Wybór pidżamy dziecięcej jest szczególnie istotna dla niemowląt, które śpią kilkanaście godzin na dobę. Większość rodziców stawia na pajacyki lub body ze względu na wygodę. Pajacyki i body są dobrym wyborem ze względu na odpowiednie utrzymywanie pieluszki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najbezpieczniejsze dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka będą te wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości bawełna.

Ważnym czynnikiem powinno być też zapięcie, odpowiednio wszyte i co ważniejsze, nie zawierające alergizującego niklu. Wybierając body czy pajacyk dla niemowlęta trzeba wziąć pod uwagę porę roku, aby uniknąć przegrzania maluszka. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie; dobrze dobrane body nie powinno uciskać delikatnej skóry czy krępować ruchów maluszka. Dziecko w wieku przedszkolnym może samo wybrać wzór swojego nocnego stroju np. z nadrukiem bohatera ulubionej kreskówki. O ile wybór motywu pidżamy dziecięcej możemy pozostawić naszemu przedszkolakowi, o tyle wybór materiału czy fason warto rozważyć pod kątem potrzeb dziecka.

Zobacz również  Jaka kopertówka na wiosnę?

Najlepszym i najbezpieczniejszym dla zdrowia wyborem będzie piżama dziecięca wykonana z naturalnego, oddychającego materiału np. bawełny organicznej. Żywiołowy kilkulatek zazwyczaj „ wierci się „ podczas nocnego odpoczynku, dlatego warto wybrać niekrępującą ruchów pidżamę. Kilkuletnie dziecko powoli uczy się samodzielności, dlatego dobrze jest zainwestować w prosty fason, który ułatwi dziecku samodzielne przebieranie się do snu. Dwuczęściowa pidżama, zakładana przez głowę góra i spodnie na gumce to sprawdzony wybór, zapewniający komfort snu.

Idealna pidżama dla nastolatków

W przypadku dorastającej pociechy nasz wpływ na wybór ubrań w tym pidżamy dziecięcej jest mocno ograniczony. Nastolatek chce o wszystkim decydować sam, często kierując się modą czy opinią rówieśników. Wybór wzoru, koloru czy fasonu możemy śmiało pozostawić nastoletniej córce czy synowi, natomiast warto zwrócić uwagę na materiał; czy jest naturalny i przewiewny. W okresie dojrzewania skóra naszego dziecka jest wyjątkowo podatna na podrażnienia, dlatego warto postawić na bawełnianą pidżamę. Przy wyborze pidżamy warto zwrócić uwagę na fason, nie powinien zbyt wiele odkrywać, ani tym bardziej podkreślać intymnych części ciała.

Wybór pidżamy jest bardzo istotny dla komfortu snu, a tym samym dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Źródło: https://hellomorning.pl/pl/32-pizamy-dla-dzieci