Opera to wyjątkowe miejsce, w którym obcujemy z wielką kulturą i oddajemy się marzeniom zasłuchani w piękną muzykę. Trudno o podniosły nastrój w jeansach. Do opery kiedyś chodziło się tylko w sukniach wieczorowych i smokingach. Dziś nie już tak restrykcyjnych wymagań, ale strój musi mieć charakter formalny, a dobiera się do niego piękny naszyjnik, by dodać sobie elegancji.

Elegancka stylizacja wieczorowa. Suknia i naszyjnik

Strój do opery powinien mieć charakter formalny. Wybierzmy ubrania uszyte z eleganckich tkanin, do których zalicza się wysokogatunkową satynę, jedwab, żakard i koronkę. Kolorystyka jest raczej dowolna, ale wszystko musi być utrzymanie w dobrym tonie. Do opery wypada założyć wiele kolorów, które nie są sportowymi neonami. Możemy wybierać wśród odcieni podstawowych, ale też kamieni szlachetnych. Jeśli zaś chodzi o fasony, to najodpowiedniejszą wersją jest długa suknia albo spódnica, do których dobiera się elegancki naszyjnik. Jeśli strój nie ma rękawów, w sali operowej okrywamy je cienkim szalem, który w przerwie, na dużej przestrzeni foyer, można opuścić. Szal można zastąpić żakietem, kardiganem, bolerkiem, albo etolą. Suknię zastępują także damskie garnitury i klasyczne spodnie ze specjalną górą (na szerokim wszywanym pasku), mogą one być zestawione z białą bluzką koszulową.

Dodatki i biżuteria do opery. Jak dobrać naszyjnik i torebkę?

Idąc do opery nie obwieszajmy się biżuterią – lepszy będzie jeden mocniejszy akcent, np. wyrazisty naszyjnik. Strojne są ozdoby z metali i kamieni szlachetnych, ale równie dobrze będzie wyglądać broszka czy sznur pereł. Sukienka może być zupełnie minimalistyczna, wystarczy zagrać dodatkami, które dodadzą błysku i podkreślą wyjątkowe wyjście. Świetnie spiszą się jedwabne szale, efektowny pasek, koronkowe rękawiczki czy biżuteryjna torebka. Absolutnie nie wolno brać codziennej torebki. Dopuszczalna jest jedynie mała kopertówka. Obuwie powinno być klasyczne – satynowe, bądź skórzane. Dopuszczalne fasony to szpilki, botki, nieocieplane kozaczki na obcasie, stylowe baleriny. Do wydarzenia pasują bardziej cienkie rajstopy, lub pończochy, w kolorze naturalnym, graficie bądź czerni. Okazja pozwala na bardziej zdecydowany makijaż, byle nie był wulgarny i przerysowany. Warto nałożyć dobrej jakości podkład, by twarz się nie świeciła. Można pozwolić sobie na mocny makijaż ust. Pamiętajmy także o ładnej fryzurze. Nie trzeba odwiedzać fryzjera; wystarczy gładko uczesać włosy i dodać opaskę (wtedy już bez naszyjnika) lub ozdobną spinkę.

Zobacz również  Co to jest minerał? Cechy charakterystyczne

Kobieta z klasą zawsze wygląda elegancko. Jeśli chcemy za taką uchodzić, do opery załóżmy wieczorową suknię i strojny naszyjnik, by nasz strój podkreślał rangę wydarzenia.