Coraz więcej osób pracuje z domu. I o ile na krótką metę można to robić ze stołu w salonie lub w łóżku, to dłuższa praca w trybie home office wymaga stworzenia sobie odpowiedniego ergonomicznego stanowiska pracy.

Podstawowe wyposażenie domowego biura

Wiadomo – biurko i krzesło do podstawa. Ważne, aby były wygodne i ergonomiczne, skoro spędzimy przy nich dziennie kilka godzin. Przyda się też parę organizerów na blat, jakaś szafka pod biurko – żeby uporządkować pracowe szpargały i dokumenty. Dobrym rozwiązaniem jest mały kosz na śmieci – bieganie z każdą kulką papieru do dużego śmietnika zadba wprawdzie o odpowiednią ilość ruchu, ale odrywanie się od pracy co parę minut jest niezbyt korzystne dla naszej wydajności.
Warto mieć też pod ręką kalendarz oraz tablicę – korkową czy magnetyczną, do której przypniemy przypomnienia o najważniejszych sprawach.
Bardzo ważną kwestią jest także oświetlenie – musi ono zapewniać światło zbliżone do naturalnego (najlepiej jeśli możemy pracować w pobliżu okna, z dopływem dziennego światła) i nie męczyć oczu.

Wystrój wnętrza

Poza wygodą dobrze zadbać też o wygląd domowego biura. Chyba nikt nie chce spędzać czasu w miejscu, które nie jest estetyczne. Dlatego warto zastanowić się nad wystrojem wnętrza. Każdy z nas ma swój gust, należy więc pod niego zaplanować domowe biuro. Niektórzy dobrze czują się we wnętrzach minimalistycznych, inni wolą feerię kolorów i kształtów, kolejni stawiają na zupełną klasykę, a jeszcze ktoś marzy o dębowym biurku i fotelu z wiśniowej skóry. I to jest super! Bo nawet domowe biura, coś co wydaje się takie sztywne, może być zupełnie różnorodne.
Aby podkreślić indywidualny charakter swojego wnętrza warto sięgnąć po pewne drobiazgi. Parę biurkowych akcesoriów – kalendarz, pojemnik na przybory piśmiennicze, odpowiednio dobrane długopisy, ołówki czy zakreślacze, kolorowe samoprzylepne karteczki do notatek zmienią wygląd nawet najbardziej zwykłych mebli, a duży plakat nad biurkiem zwieńczy dzieło.

Zobacz również  Torba na laptopa nie musi być nudna – zobacz jak połączyć funkcjonalność i styl

Plakaty do biura – jak wybrać?

Plakaty do biura to dobry pomysł na podkreślenie charakteru wnętrza i nadanie mu indywidualnego sznytu. Jeśli pragniemy minimalizmu w domowym biurze sprawdzą się czarno-białe zdjęcia architektury lub monochromatyczne grafiki, dla wielbicieli klasyki dobrym wyjściem będą np. przedruki klasycznych kadrów – zdjęcia robotników na podwieszonej belce czy wizerunek Marylin Monroe, a także plakaty z pejzażami lub reprodukcjami obrazów. Wielbiciel muzyki doceni z pewnością plakaty grup muzycznych lub wydruki okładek płyt w dużym formacie. Fan sportu – plakatowe zdjęcia przedstawiające ulubioną dyscyplinę. Zwierzoluba ucieszą plakaty ze szczeniakami lub koniem w galopie. Szalona artystka świetnie będzie czuła się w towarzystwie barwnej mandali lub zdjęć w nasyconych kolorach.
Plakaty dają olbrzymie pole manewru i wolność wyboru w kwestii wzoru. Warto tylko przemyśleć swoje wybory pod kątem ewentualnych wideokonferencji – chyba nie chcemy by szef oglądał nas na tle Pameli Anderson w negliżu?