Coraz więcej osób kończy studia wyższe, a w obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Osób z tytułem magistra przybywa, więc jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku pracy, musimy podnosić swoje kwalifikacje i nieustannie się doszkalać. Warto iść na studia podyplomowe, które są inwestycją w siebie.

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Zapisywanie się na studia podyplomowe bez wcześniejszej refleksji nie ma sensu, gdyż prawdopodobnie zmarnujemy czas i pieniądze. Ścieżkę kariery trzeba bowiem dobrze zaplanować. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który obiektywnie oceni sytuację i przedstawi nam wizje rozwoju, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować? Czego można się nauczyć?

Jeśli chcemy zdobyć lepszą pracę czy zwiększyć szanse na awanse, zapiszmy się na studia podyplomowe, na których będziemy mogli zdobyć nowe umiejętności. Lepiej podejmować studia związane z wykształceniem. Przekazywane na zajęciach treści będą uszczegółowieniem wycinka wiedzy zdobytej podczas nauki w szkole wyższej. Na dobrze dobranych studiach podyplomowych uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Pamiętajmy, że w każdej dziedzinie wiedzy czy nauki jest wiele odłamów, w chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy musimy się wyspecjalizować. Warto zastanowić się, co w naszej pracy szczególnie nas interesuje? Może warto się dokształcić na studiach podyplomowych, by móc zmienić pracę na zgodną z wykształceniem, ale bliższą zainteresowaniom. Psycholog może być specjalistą od tzw. trudnej młodzieży, a tłumacz może wyspecjalizować się w konkretnych zleceniach, np. dotyczących prawa czy spraw rodzinnych. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Takie zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi.
Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i doskonała inwestycja w siebie. Świeżo upieczony magister nie powinien spoczywać na laurach, a i doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki.

Zobacz również  Jaki kupić powerbank