Minerał to ciało krystaliczne powstałe na skutek procesów kosmologicznych i geologicznych. Co ciekawe, dany związek chemiczny w zależności od warunków, może krystalizować w różnych układach i mieć różne właściwości. Tak jest w przypadku diamentu i grafitu czy aragonitu i kalcytu. Minerały rzadko mają postać jednorodną i czystą. Na ogół tworzą mieszanki – skały.

Kamienie i minerały a biżuteria

Kamienie, minerały, skały fascynowały ludzi od dawna. Już w czasach starożytnych tworzono z ich udziałem efektowną biżuterię. Początkowo była ona jednak dostępna jedynie dla wybranych i najbogatszych przedstawicieli społeczeństwa. W starożytnym Egipcie naszyjniki czy bransoletki z kamieni nosili faraonowie, królowe i ich rodziny.
Dzisiaj do produkcji biżuterii wykorzystywane są przede wszystkim kamienie szlachetne i ozdobne. Oprawiane są one w srebro, złote i inne metale szlachetne. Ilość minerałów i kamieni ozdobnych jest ogromna. Różnią się one miedz sobą kolorystyką, twardością, przejrzystością czy kształtem. Dzięki obróbce zyskują jednak odpowiedni wygląd.

Popularne kamienie i minerały wykorzystywane w jubilerstwie

Obecnie na rynku dostępne są naszyjniki i bransoletki z kamieni różnego rodzaju. Które z nich cieszą się jednak największą popularnością?
Często spotkać się można m.in. z agatem. To minerał z grupy kwarcu o charakterystycznej budowie wstęgowej lub koncentrycznej. Występuje w wielu różnych odmianach. Akwamaryn to z kolei minerał o charakterystycznej, niebieskiej barwie z grupy berylu. Nazwa akwamaryn pochodzi od barwy wody morskiej – z łac. aqua marina. Jego największe złoża znajdują się w Brazylii. Bransoletki z kamieni tego typu według wierzeń mają łagodzić chorobę morską. Ciekawie prezentuje się także biżuteria wykonana z zielonego bądź niebieskawozielonego amazonitu – kamienia amazońskiego.

Zobacz również  Styl boho - jak stworzyć stylizacje w tym stylu

Oczywiście mówiąc o biżuterii wykonanej z minerałów nie można zapomnieć o diamentach. Naszyjniki, pierścionki czy bransoletki z kamieni tego typu uchodzą za najbardziej drogocenne. Nazwa diament ma związek z jego wysoką twardością. Wywodzi się od greckiego słowa adamus, które oznacza coś niepokonanego. Twardość szlifowania diamentu jest 140 razy większa niż ma to miejsce w przypadku szafiru czy rubinu. Z drugiej strony diament to minerał łupliwy, którym nie należy uderzać o krawędź. Jest natomiast odporny na różne czynniki chemiczne. Może mieć różne barwy, ale za najcenniejszy uchodzi diament bezbarwny. Brylant to natomiast diament oszlifowany.

Kolczyki, naszyjniki czy bransolety z kamieni bywają bardzo efektowne. Często wykonywane są też z jaspisu. Nazwa jaspis wywodzi się z języka greckiego i oznacza kamień cętkowany. Jednobarwne jaspisy należą do rzadkości. Zazwyczaj są to kamienie pasiaste i wzorzyste, a więc bardzo efektowne. Warto też wspomnieć o malachicie, który znany był już w starożytności. Stosowano go nie tylko jako kamień ozdobny, ale i amulet. Posiada ona charakterystyczną, żywą kolorystykę, która idealnie sprawdza się przy produkcji biżuterii różnego rodzaju.