Dlaczego warto mieć swój program do rachunków?

Formalności związane z prowadzeniem firmy zajmują bardzo dużo czasu. Nie da się tego uniknąć, ale można ułatwić sobie zadanie, korzystając z programów komputerowych, które ułatwiają wykonywanie zadań. Co kupić? Z pewnością warto mieć program do rachunków, który pozwoli na wystawianie rachunków i faktur.

Jakie pogramy są przydatne? Jaki program do rachunków wybrać?

W każdej firmie wystawia się rachunki czy faktury, co jest formą rozliczenia z klientami. Wybór oprogramowania w dużym stopniu zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy. Dobrej jakości program (na przykład taki: https://reset2.pl/oferta/standard/r2faktury) do rachunków można zainstalować na kilku stanowiskach komputerowych, co jest bardzo ważne, gdy prowadzimy sklep. Do programu dołączona jest aplikacja działająca zarówno na komputerach, jak i telefonach czy tabletach, która obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych. Niektórzy producenci oferują także darmowe oprogramowanie dla firm, co pozwala na wystawienie do 15 faktur i 15 rachunków miesięcznie. Takie rozwiązanie jest dobre tylko dla małych firm, a jeśli wiemy, że będziemy musieli wystawić więcej faktur, kupmy oprogramowanie.

Jak działa program do rachunków?

Program do rachunków na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów obliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Można w nim stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Zanim kupimy konkretny program do rachunków, musimy sprawdzić, czy nam odpowiada, a jego obsługa jest na tyle prosta i intuicyjna, że sobie z nią poradzimy. Zamówmy testową wersję demo, by przekonać się, czy jest dla nas odpowiedni. Pracując na nim przez miesiąc przekonamy się, czy nam odpowiada. Dobry program powinien mieć funkcje niezbędne do wystawiania faktur VAT, zaliczkowych, końcowych, pro-forma oraz korygujących, a także paragonów fiskalnych. Musi być intuicyjny i prosty w obsłudze, by bez problemu mógł go wystawić każdy upoważniony do tego pracownik. Przy wyborze programu online ważne jest także, czy ma bazę klientów oraz towarów i usług. W ten sposób szybko wystawimy fakturę czy rachunek, gdyż dane będą wpisane. Jeśli połączymy program z firmowym kontem bankowym, będziemy także mogli kontrolować terminowość opłat.

Zobacz również  Nowoczesne centrum laryngologiczne we Wrocławiu

Program do rachunków to duże udogodnienie w prowadzeniu własnej działalności. Poszukajmy oprogramowania dostosowanego do potrzeb naszej firmy. Dobrze przeszkolmy pracowników i cieszmy się z ułatwienia, które dają programy komputerowe.